Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Aktüel

Zehra, Risale-i Nur yasağını durdurdu.
Risale-i Nur'da bandrol yasağı 2 yıldır sürüyordu. ...

Zehra Vakfı gönüldaşlarından Askeri Kudat ve Av. İsa Akın’ın Risale-i Nur’un tekelleştirilmesine karşı başlattıkları hukuk mücadelesi sonuç verdi.

DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRELERİ KURULU, RİSALE-İ NUR KÜLLİYATINI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ TEKELİNE ALAN BAKANLAR KURULU KARARINI DURDURDU.

Kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, 24.11.2014 tarih ve 2014/7007 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; Bediüzzaman Said-i Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı ismindeki bütün eserlerinin işlenmesi, çoğaltılması, yayımlanması, temsil edilmesi, işaret, ses ve görüntü şeklinde nakledilmesi gibi bütün işlemlerinin bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı veya Diyanet İşleri Başkanlığının yetki verdiği yayınevleri tarafından yapılması kararı alınmıştı.

Bakanlar Kurulunun bu kararı uyarınca, Zehra Yayıncılık 2 yıldır Risale-i Külliyatı'nın basım işini yapamamaktaydı. Askeri Kudat isimli Risale-i Nur okurunun yine aynı hassasiyete sahip Avukatı İsa Akın aracılığı ile; Bakanlar Kurulu’nun 24.11.2014 tarih ve 2014/7007 sayılı yukarıda zikredilen ve Danıştay 10. Dairesinin 2015/291 Esas sayılı dosyasında devam eden davasında, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından Bakanlar Kurulunun Diyanet İşleri Başkanlığına verdiği ve yukarıda ayrıntılandırılan yetkinin yürütmesini durdurma kararı aldı. Bu kararla eski uygulamaya geri gidilerek yayınevleri tarafından bandrol izni alınabilecektir.  

Zehra Yayıncılık, Bediüzzaman Said-i Nursi'nin eserlerinin yayın haklarının Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmesinin inanç ve düşünce özgürlüğüne aykırı olduğunu ve hakkın özüne dokunan orantısız bir müdahale olduğunu belirtmişti. Böyle bir müdahalenin Bediüzzaman Said-i Nursi’nin eserlerinde savunduğu düşüncelere ve hayat mücadelesine aykırı olduğunu söyleyen Zehra Yayıncılık yetkilileri, eserlerin basım haklarının Diyanet İşleri Başkanlığına verilmesi işleminin iptali için gönüldaşlarını ve okurlarını Danıştay nezdinde dava açtırmaya yönlendirmişti. Bu girişim sonucunda, Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’nun 2015/1016 esas ve 10.09.2015 tarihli kararı ile yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Kararda 11.09.2014 tarihli Resmi Gazetede ilan edilen 6552 sayılı kanun ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 47. Maddesinin Anayasaya aykırı olduğu belirten Anayasa Mahkemesi’nin 14.05.2015 tarihli ve 2014/177 esas ve 2015/49 tarihi iptal kararına atıfta bulunulmuştur. Said-İ Nursi'nin eserlerinin basım haklarının Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmesi işleminin hakkın özüne dokunan orantısız bir müdahale olduğu ve Anayasada güvence altına alınan ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu vurgulanmıştır.

Zehra Yayıncılık, son olarak; yetkililer tarafından kararın bir an önce uygulanmasını ve Bediüzzaman Said-i Nursi'nin eserlerinin sahip olduğu değerin ancak serbest bir tartışma ortamında hak ettiği ilgiye mazhar olabileceğini dile getirdi. Aşağıda Ekler bölümünde yer alan linklerden dava dilekçesine ve danıştayın vermiş olduğu karar metnine ulaşabilirsiniz.
 

Ekler:

1- Danıştay kararı

2- Dava dilekçesi

Yorumlar

ABDULMELİK - 11-02-2016 - 13:39:59
maşallah
dava vekillerini tebrik ediriz
suat yılmaz - 31-01-2016 - 20:14:13
Hak ve hakikat inhisar altına alınmaz
İkinci Mesele: Ehl-i dünya diyorlar ki: “Bize ahkâm-ı diniyeyi ve hakaik-i İslâmiyeyi talim edecek resmî bir dairemiz var. Sen ne salâhiyetle neşriyat-ı diniye yapıyorsun? Sen madem nefye mahkûmsun; bu işlere karışmaya hakkın yok.”
Elcevap: Hak ve hakikat inhisar altına alınmaz. İman ve Kur’ân nasıl inhisar altına alınabilir?...(Said Nursi-Mektubat)
Sizde yorum yazmak için tıklayınız.

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net