12-5-2016 tarihinde eklendi
Ahmet Akgündüz'ün Kitabına Toplatma Kararı
Akgündüz'ün kitabı toplatılıyor...

“Arşiv Belgeleri Işığında Bediüzzaman Said Nursi ve İlmi Şahsiyeti”  adlı kitabın ikinci cildinde yer alan bir belge nedeniyle kitabın yazarı Ahmet Akgündüz ve yayıncısı Osmanlı Araştırmaları Vakfı aleyhine İstanbul 25. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan ve görülmekte olan davada, kitabın ikinci cildinin toplatılması kararı çıktı. 

 

Kitabın 950. sayfasında, 2000 yılında öldürülen Zehra Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım ile ilgili  olduğu ileri sürülen bir belge yer almaktaydı. Haberimizde yer verdiğimiz bu belgenin altına Ahmet Akgündüz tarafından düşülen notta: “Abdülmecit Nursi’nin oğlu Suat ÜNLÜKUL’dan bize intikal eden bu belge, Bediüzzaman’ı bu dönem idarecileri Kürtçü diye itham ederken, Mustafa Barzani’ de tam aksiyle suçluyor ve Nur hizmetleri aleyhine belgede zikredilen 9 kararı alıyordu” ifadesi yer almaktaydı. 

 

 

İMZASIZ, TARİHSİZ, ‘TERCÜME’ DİYE SUNULAN UYDURMA BİR BELGE 

 

Zehra Vakfı eski başkanı İzzettin Yıldırım’ın kardeşi Cesim Yıldırım tarafından açılan davada, bahse konu belgenin imzasız, tarihsiz ve sadece çevirisi yayınlanan, aslı da olmayan uydurma bir belge olduğu, hayatını nur hizmetine vakfeden abisinin Mustafa Barzani’nin yönlendirmesi altında olduğu izlenimi verilerek, toplumda itibarsızlaştırmak istenildiği, abisi merhumun hatırasına, hayatta olduğu süreçte gerçekleştirmiş olduğu nur hizmetine ve merhumun etrafında toplanan kişilerin manevi şahsiyetlerine hakaret edildiği ileri sürülmüştü. 

 

 

BELGENİN ASLINI SUNAMADILAR 

Yargılama sürecinde Mahkemece davalılara, belgenin aslını sunmaları için süre verilmişse de kitabın yazarı Ahmet Akgündüz ve yayıncısı Osmanlı Araştırmaları Vakfı belgenin aslını sunamadılar. Bunun üzerine davayı görmekte olan İstanbul 25. Asliye Hukuk Mahkemesi2.500-TL manevi tazminata, kişilik haklarına yönelik tecavüzün durdurulmasına ve “Arşiv Belgeleri Işığında Bediüzzaman Said Nursi ve İlmi Şahsiyeti” adlı kitabın ikinci cildinin toplatılmasına karar verdi. 

 

 

ADALET YERİNİ BULDU 

Davacı Cesim Yıldırım’ın vekili Av. Muaz Salih Yıldırım, verilen karar ile adaletin yerini bulduğunu belirterek profesör ünvanına sahip olan bir yazarın eserinde bu tür uydurma belgelere yer vermesinin kabul edilemez olduğunu, insan onuruna ve kişilik haklarına yönelik saldırının ölü ya da diri her insan için korunması gerektiğini belirterek Mahkemenin kararının emsal oluşturması dileğini ifade etti. Kitabın yazarı Ahmet Akgündüz, ölümlerinin ardından Tahir Elçi ve Yaşar Kemal hakkında attığı tweetleri ile de tepki çekmişti. 

 

Karar metni:

 

http://www.zehra.com.tr/ahmet-akgunduz-un-kitabina-toplatma-karari_111515.html