Fihrist
Kitaplar
Sözler

Yirmi Sekizinci Söz

 

Şu Söz Cennete dairdir

   (Şu Sözün iki makamı var. Birinci Makam, Cennetin bazı letaifine işaret eder. Fakat Onuncu Sözde on iki hakikat-ı katıa ile gayet kat’î bir surette ve bu Sözün İkinci Makamında, Onuncu Sözün hülâsası ve esası, müteselsil gayet metin Arabî bir bürhan-ı kat’î ile gayet parlak bir tarzda vücudu isbat olunan Cennetin isbat-ı vücudundan bahis değil, belki şu makamda yalnız sual ve cevaba ve tenkide medar olan birkaç ahval-i Cennetten bahseder. Eğer tevfik-i ilâhî refik olsa, sonra azim bir Söz, o muazzam hakikate dair yazılacaktır inşaallah.)

 

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ

 

وَبَشِّرِ الَّذٖينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ اَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرٖى مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُ كُلَّمَا رُزِقُوا مِنْهَا مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقًا قَالُوا هٰذَا الَّذٖى رُزِقْنَا مِنْ قَبْلُ وَ اُتُوا بِهٖ مُتَشَابِهًا وَ لَهُمْ فٖيهَٓا اَزْوَاجٌ مُطَهَّرَةٌ وَهُمْ فٖيهَا خَالِدُونَ

   Cennet-i bâkiyeye dair bazı suallere kısa cevaplardır.

   Cennete dair, Cennetten daha güzel, hurilerinden daha lâtif, selsebilinden daha tatlı olan beyanat-ı âyat-ı Kur’aniye kimseye söz bırakmamıştır ki, fazla bir şey söylensin. Fakat o parlak, ezelî ve ebedî, yüksek ve güzel ayetleri fehme takrib için bazı basamakları, hem o cennet-i Kur’aniyeden numune için, bazı çiçeklerin numunesi nev’inden bazı nükteleri söyleyeceğiz. Beş rumuzlu sual ve cevabla işaret edeceğiz.

Sayfalar

Lügat