Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Aktüel

İlim ve İmana Adanmış 72 Yıl: Molla M. Zahit
Molla Muhammed Zahit Hoca, 10. 8 1936 da Muş’ un Bulanık ilçesinin Mollamustafa Köyünde dünyaya geldi. ...

Bu muttaki ve gayretli alim zat, Üstad Bediüzzaman’ın vefatından sonra Risale-i Nur’ları Kürdistan’a ilk tanıtan ve neşreden bahtiyarlardandır... Aynı zamanda keskin zekası ve derin ilmiyle halk ve alimler arasında saygı duyulan büyük bir Seyda...
 
İlk dersini babası Molla Abdullah’tan aldıktan sonra Bulanık, Malazgirt, Hınıs ve Nurşin’in önemli Hoca ve medreselerinin bulunduğu Koğak, Kopo, Çuğreşi, Noreddin, Tendurek gibi ilmi merkezlerde ders aldı. Şeyh Maruf Nurşini, Seyda Mela Zahirê Tendureki, Mela Sadık gibi bölgenin saygın hocalarının yanında bulundu. Risale-i Nur'u tanıdıktan sonra o ilim ve iman hazinesini tercüme ve hizmet vasıtasıyla tüm Alem-i İslam'a ulaştırmaya çalıştı.
 
Bütün Nur talebeleri içinde gayreti ve geniş ilmiyle tanınıp seviliyordu. Malazgirt, Bulanık, Iğdır, Doğubeyazıt, Patnos gibi bir çok merkeze Nur dersanelerini ilk o açtı. Gündüzleri iman ve Nur hizmetleri ile uğraşırken geceleri Nur Risalelerini Arapça ve Kürtçe’ye tercüme işiyle iştigal ederdi. İlim ve imana vakf-ı hayat etmişti. Yani bütün ömrü boyunca mücerret yaşamış, evlenmemişti.
 
1973’de başta Mustafa Sungur Ağabey ve diğer ileri gelen Nur Talebesi Ağabeylerin görevlendirmesiyle İşarat’ül i’caz ve Üstad’ın Eski eserlerini ihtiva eden Asar-i Bed’iye’nin ilk basımı için Abdulkadir Badıllı Ağabey ve Şükrü Aslan Ağabeylerle Şam’a, oradan da Lübnan’ın başkenti Beyruta geçip bu önemli hizmeti yerine getirir. Onun bu hizmeti, ta o zamanlar başlayan nurculuğu ırkçı rejime entegre etme çabalarının etkisindeki nadanlarca, "karşı ırkçılık" diye lanse edilir. Ve bu yüzden ırkçı çevreler tarafından propagandayla itibarsızlaştırılmaya çalışılır.
 
İlmi ve İmani çalışmalarından dolayı defalarca takibat ve tutuklamalarla karşılaşır. 1980 Askeri ihtilal sonrası ismi arananlar listesinde yer alır. Baskılara maruz kalmamak için yurt dışına kaçmak zorunda kalır. Orada hizmetlerini sürdürür. Nur’ların Arapça basımını gerçekleştirip Kürtçe tecümelerini tamamlar. Arap memleketlerinin önemli ilmi merkezlerinden olan Lübnan-Beyrut’ta Risale-i Nur'u tanıtıp ders halkaları oluşturur.
 
Seyda Şehid İzzettin Yıldırım Ağabey Arap memleketlerine yaptığı her seyahatte kendisini ziyaret eder ve davette bulunurdu. Ancak o, 1980 de zorunlu olarak başlayan yurtdışı hayatını vefat edene kadar sürdürmeye kararlıdır. Belki de sebep, yetiştirmiş olduğu bir çok Lübnanlı akademisyen, talebe, esnaf ve memur Nur talebesinin varlığı idi.  

Yorumlar

Ali BEÇENE - 22-02-2017 - 08:32:11
Seyda
1980 yılında lise öğrencisi iken tanıştım. Güngören/Haznedar'da Yanında kısa bir süre kaldım.Alim,amil,sadık,cesur,mütevazi,ihlaslı,hamiyetperver bir seyda idi. Rabbım mekanını cennet eylesin.
Mustafa - 11-12-2016 - 07:42:37

Allah rahmet etsin, sa'yını semeredar etsin. Kürdi tercümeler dilinin ağırlığı bahane ederek tozlandırılmasın neşredilsin.
Qereqaçani - 08-12-2016 - 21:45:01
Allah ondan razı olsun
Allah ondan razı olsun... Bizi şefaatlerine nail etsin... Onun hürmetine ilmimizi ve takvamızı arttırsın...
Sizde yorum yazmak için tıklayınız.

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net