Ana Sayfa - Hakımızda - İletişim

Risale-i Nur Notları

Ehl-i Hak, yalnız hak için bahse girişmeli.
Ehl-i Hak, yalnız hak için bahse girişmeli. Hak için bahse girişen, izhar-ı fazl etmez ...

 

Ehl-i Hak, yalnız hak için bahse girişmeli. Hak için bahse girişen, izhar-ı fazl etmez. Yalnız Hakkı arar. Hak hangi tarafta olursa olsun, kemal-i şevk ile alır. Hatta hak, hasım tarafında olsa, halis bir hakperest daha ziyade sever. Çünkü istifade eder. Eğer hak onun sözünde olsa, bir istifadesi olmaz. Gurura girmek de ihtimali var. Fakat hasmın elinden çıksa, hem istifade eder, hem teslimiyetle hakka inkıyadını gösterir. Bir fazilet dahi kazanır.

 

Hakikat böyle iken, maatteessüf ehl-i hakda ve ulemada hakperestlik namı altında, nefisperestlik işe çok karışıyor. En mühim ve kudsî bir meseleyi satranç oyunu gibi, izhar-ı fazl yolunda ve müzakare-i ilmiyeyi münakaşa derecesine çıkarıp onunla oynuyorlar. Her iki taraf kendini haklı zanneder. Her iki taraf, madem münakaşa suretini alıyor, haksızdırlar. Zaten kemmiyeten az olan ehl-i dalâlet, kesretli olan ehl-i hakkın şu halinden istifade ederek mağlup edip, perişan ediyorlar.

Hem münakaşacı iki kısım, o meselede hakkı göremezler. Çünkü nazar-ı insaf ile bakılmadığı için, tenkid nazarı hasmının yalnız çürük taraflarını ve taraftarlık cihetiyle kendi nefsinin yalnız iyilik tarafını görür, iyiliklerini onun çürükleriyle muvazene eder. Elbette bu nazar hakkı göremez, görse de tanımaz.

Said Nursî

Yorumlar

- 25-07-2017 - 09:15:34
Kaynak
Selamün aleyküm
Külliyattan,bu bölümü internet ortamından indirebilmek veya kaynağına gidebilmek için bu bahsinde bulunduğu eserin adı, mevzuu edilen yer ve sahife konulsa çok istifadeli olur kanaatindeyim.Hürmetlerimle. Allah'a emanet olunuz.
Sizde yorum yazmak için tıklayınız.

İlgili Başlıklar

Arşiv Arama

İlhamın Mihrabında


Ey “sadık ahmak” ıtlakına masadak biçare ulemâü’s-sû’ veya meczup, akılsız, cahil sufiler! Hakikat-i kâinat içinde kökü yerleşmiş ve hakaik-i kâinata kökler salmış olan şecere-i tûbâ-i İslâmiyet,mevhu

Sername

Siyasalın İhlası
Bu denemenin ilgilendiği alan, özellikle dinî cemaatleşmelerin iktidar unsurlarıyla ilişkilenme tarzından türeyen siyasallığın ihlasının nasıllığıdır.

En Çok Okunanlar

Yorum Platformu

Ubeyd Kudat
Münazarat Penceresinden Devlet

İktibas

Sizden Gelenler

 
ZEHRA.COM.TR
Tüm hakları saklıdır 2013 ®
Kaynak gösterilmeden ve izinsiz alıntı yapılamaz.

Yazılım : Networkbil.net